Szabó Irma Ibolya

Szabó Irma Ibolya 1955-ben született Földesen. Egyetemi tanulmányait a nyíregyházi Bessenyei György Tanárképző Főiskolán kezdte, ahol magyar-orosz szakos általános iskolai tanár szakon diplomát szerzett. Később a debreceni Kossuth Lajos Tudományegyetem Bölcsészettudományi Karán közművelődési és népművelési előadó diplomát szerzett 1985-ben. Tanulmányait folytatta ezután is, a budapesti Eötvös Lóránd Tudományegyetem felsőfokú kulturális menedzserként végzett, majd 2006-ban szerzett tudományos fokozatot a Debreceni Egyetem Bölcsészettudományi Kar Multidiszciplináris Doktori Iskolájában, a Neveléstudományi Doktori Program, Felnőttnevelés és Közművelődés Alprogramban.

1974 és 2001 között a Karácsony Sándor Általános Művelődési Központban és ennek jogelődjeiben dolgozott, mint tanár, népművelő, illetve általános és közművelődési igazgatóhelyettes. 2001-től a Nemzeti Kulturális Örökség Minisztérium munkatársaként, mint szakmai referens, vezető-főtanácsos. 2006 és 2011 között osztályvezetőként, közművelődési vezető szakfelügyelőként és közigazgatási tanácsadóként dolgozott a jogutód Nemzeti Erőforrás Minisztériumában. A minisztériumi megbízását követően a debreceni KultúrÁsz Közhasznú Egyesület munkáját segítette, mint közművelődési főtanácsadó 2014-ig, nyugdíjba vonulásáig.

A szakmai munkássága szerves részét képezték és képezik ma is a különböző intézményekben való oktatási feladatai. 2008 - 2009 között az egri Eszterházy Károly Főiskolán főiskolai docens pozíciót töltött be, majd 2009-től jelenleg is a Debreceni Egyetemen, mint óraadó egyetemi oktató tevékenykedik, fő témakörei között szerepel a kulturális intézményrendszer; kultúra és turizmus; kulturális vidékfejlesztés; kulturális igazgatás; költségvetési gazdálkodás; minőségfejlesztés; Karácsony Sándor és Durkó Mátyás élete és munkássága; felnőttnevelés-közművelődés; rendezvényszervezés, illetve államháztartási ismeretek. Eközben 2012-2016. között szintén óraadó tanárként a Sárospatak Református Teológia Akadémián is dolgozott.

Szakmai munkásságának részeként kiemelkedő szerepet töltött és tölt be különböző szakmai és civil szervezetek életében. 1984-től Általános Művelődési Központok Országos Egyesületének alapító választmányi tagja. 1990-től Karácsony Sándor Művelődési Társaság alapító választmányi tagja. 1996-tól Földesi Nagyközségi Népfőiskolai Egyesület elnöke, amelyből jól érezhető, hogy szülőtelepülése kulturális életének, közművelődési helyzetének kiemelt figyelmet szentel. 2006-tól a Magyar Tudományos Akadémia Köztestületi Tagja, illetve 2007-2012 a Közművelődési Akkreditációs Bizottság titkáraként segítette a bizottság munkáját.

A szakma iránti elhivatottságát jól jellemzi, hogy szakértői tevékenyéget is folytat több területen. 1999 óta, mint közművelődési szakértő vesz részt a fejlesztésekben. 2012 és 2017 között a Nemzeti Munkaügyi Hivatal megbízásából felnőttoktatási szakértőként is tevékenykedett. 2015-től általános gyermek és ifjúsági szakértő.

Különböző kuratóriumokban is vállalt tagságot, többek között 1996 és 2000 között a Nemzeti Kulturális Alapprogram Közművelődési Kollégiumban, majd 2011 és 2012 között a Szakmai Minősítő Testület közművelődési minőségfejlesztésének területén. 2013-tól az Életvonal Alapítványban vállal kuratóriumi tagságot.

Jelentősebb megbízásai között említhetjük, hogy 2013 óta Földes Nagyközségen az Értéktár Bizottság elnöke, illetve 2014-től Földes Község Önkormányzata Egészségügyi-, Ifjúsági-, Kulturális- és Szociális Bizottság vezetője, települési képviselő.

Munkássága elismeréseként 1999-ben megkapta a Közösségért-Művelődésért (ÁMKOE) kitüntetést. 2001-ben Bessenyei György-Díjat kapott; 2003 és 2010 között négy alkalommal kapott (Kulturális) Miniszteri / közigazgatási államtitkári dicséreteket. 2014-ben a településért végzett kiemelkedő munkájáért megkapta a Földes Községért Emlékérmet. 2022-ben a közművelődéshez és felnőttképzéshez kötődő kiemelkedő életműve elismeréseként Durkó Mátyás díjat kapott.